fbpx

10 tipů jak se zbavit stresu

Stres je v našem životě velice úzce spojen s událostmi, které v nás vyvolávají úzkostné pocity. Ovlivňuje nejenom naši psychiku, ale také naši fyzickou stránku. Problémem je přitom stres, který je dlouhodobý a snažíme se s ním vyrovnat. Vše přitom může začít jako nepatrná změna a postupně se v nás kumulovat, proto nejvýznamnější stresory pochází z pracovního nebo školního prostředí, z naších vztahů a rodinného zázemí, starostmi spojenými s financemi a zdravím. Podívejte se proto, jak efektivně stresu čelit a jak uvolnit napětí, které nám přináší.

  1. Poznejte jeho původ. Pokud víte, jaká událost ve vás stres spouští, zkuste s ní pracovat už dopředu. Pokud tak máte mít prezentaci, můžete si jí zkusit nanečisto a před kolegy se pak budete cítit více v pohodě.
  2. Myslete kriticky. I ve stresových situacích si můžete vyhodnotit své priority a na ty se zaměřit.
  3. Změňte úhel pohledu. Možná se dlouho díváte pouze jedním směrem. Zkuste se svěřit někomu blízkému, který vám poradí něco, co by vás samotné ani nenapadlo.
  4. Pochází stres z kumulujícího sečasového nedostatku? Pak si svůj den plánujte dopředu. Zaměřte se na tři hlavní věci, které daný den musíte udělat a ostatní prostě nechte na náhodě. Tím eliminujete pocit, že něco nestíháte.
  5. Zkuste relaxaci. Někomu zabere 4 minuty meditace, jinému zase kousek čokolády. Najděte si svou chvilku pro sebe a na okamžik se zastavte.
  6. Změňte prostředí. Zkuste se jít projít nebo běžte nakoupit jinou cestou než obvykle. Změna vám může přinést nový směr pohledu.
  7. Myslete na něco jiného. Vezměte si knihu a přečtěte si 10 stran.
  8. Dejte si malé cíle. Stačí, že splníte jenom část velkého úkolu a zbytek necháte na zítra. Plánujte menší kroky, které vás budou posouvat k cíli. Projekt, na kterém pracujete tak nebude tolik stresující.
  9. Buďte k sobě upřímní. Někdy je třeba se stresorům postavit čelem. Musíte jím věnovat pozornost stejně jako svým pocitům, protože někdy je nemůžete odsunout na druhou kolej. Čím dřív to vyřešíte, tím dřív to odezní.
  10. Mějte každý den alespoň 10 minut pro sebe. Pochvalte se každý den za cokoli, co se vám ten den povedlo.

Víte jak na stres? Co takhle zkusit změnit úhel pohledu nebo si udělat 10 minut pro sebe. Tohle a dalších 8 tipů, které najdete u mě na blogu, Vám pomůže vyrovnat se dlouhodobým stresem. Změňte svůj přístup ještě dnes!