fbpx

Přirozená imunita jako základní stavební kámen našeho těla

Imunitu máme všichni. Máme ji proto, aby nám pomohla se bránit nebezpečným organismům tzv. patogenům, které by u nás vyvolaly různá onemocnění. Patogeny se k nám dostávají z vnějšího i vnitřního prostředí. Jednoduše řečeno se s nimi potkáme při dotyku povrchu (hrnek, stůl, madlo) a zůstanou nám tak na kůži. Vnější prostředí je pak přímo v našem těle, kde imunitní systém odstraňuje viry a bakterie. Imunita nám tak dodává odolnost vůči nemocem.

Přirozenou imunitu (tzv. nespecifickou) získáváme od narození. Když se jako děti seznamuje s prostředím, přicházíme do kontaktu se spoustou věcí a náš imunitní systém si vytváří identifikace nebezpečných vzorů, které pak eliminuje. Přirozená imunita je stálá a z dlouhodobého hlediska se výrazně nemění. V mnoha případech, kdy se takto setkáme s patogenem, spustí okamžitou reakci, která se může projevit únavou, zánětem nebo zvýšenou tělesnou teplotou. Přirozená imunita reaguje na všechny podněty a určuje konkrétní kroky pro specifickou imunitu.

Pomáhá v obraně těla

Přirozená imunita má vztah i jiným tělním soustavám, protože mezi nimi komunikuje a vyhledává potencionální nebezpečí. Také se vyznačuje nespecifickými obrannými mechanismy. Přirozenou imunitu tvoří kůže a sliznice, bílé krevní buňky a antimikrobiální bílkoviny (proteiny), které patogeny aktivně vyhledají a navážou se na ně. V důsledku tohoto propojení pak vzniká zánět. Vnitřní obranyschopnost se vyznačuje nejčastěji pomocí pohlcování škodlivých buněk.

Přirozená imunita je jako základní stavební kámen našeho těla. Máme ji od narození a v průběhu času se výrazně nemění. Přirozenou imunitu tvoří kůže a sliznice, bílé krevní buňky a antimikrobiální bílkoviny (proteiny), které patogeny aktivně vyhledají a navážou se na ně. Jak se tato imunita projevuje můžete už teď číst u mě na blogu!