fbpx

Trápí vás dlouhodobě nekvalitní spánek? Jdete spát včas, spíte i 8 hodin denně a stejně nemáte výkon a jste unavení? Pak budou tyto typy přesně pro vás.

1. POČÍTAČ A TV

Vyhněte se aspoň 30min. před spánkem jakémukoliv zdroji modrého světla. Zdrojem modrého světla je například TV, mobil, počítač a další digitální přístroje. Modré světlo v nás totiž probouzí aktivitu. Zjednodušeně řečeno, dává impuls mozku být vzhůru. Pokud všechny tyto zdroje modrého světla vyřadíte z vašeho harmonogramu aspoň 30min před spánkem, váš mozek se uklidní a šance na kvalitní spánek se mnohonásobně zvýší.

2. ČERVENÉ SKLO

Již od pradávna červená barva lidský mozek utlumovala. Pravěcí lidé si večer dělali oheň a tato barva mozku říkala, brzy půjdeš spát. Červená barva před spánkem je nejvíce uklidňující barvou vůbec. Doporučuji aspoň 30minut před spánkem na oči nasadit speciální červené brýle. Jedná se o brýle, které mají červebé sklo a je možné s nimi cokoliv dělat. Například, pokud si před spánkem chcete číst knihu, nasaďte si tyto brýle a v klidu čtěte. Přirozenou cestou se uspíte.

3. AROMA OLEJÍČKY

Náš čichový vjem dokáže přímo zázraky. Existuje spoustu vůní, které nám automaticky navozují pocit klidu a relaxu. Například santalové dřevo, neroli, levandule, bergamot a další jsou vůně, které vás doslova uklidní a uspí. Použíjte před spaním difuzér. Dejte jednu kapku esenciálního olejíčku a nechte vyvonět vaši ložnici. Opět platí, že 30min před spánkem stačí. Poté difuzér vypněte, nic se nemá přehánět. Velmi důležitý je výběr esenciálních olejů. 

Esenciální oleje jsou 100% koncentrované výtažky z listů, semen, kořenů, jehličí, květů, plodů a poskytují zcela přírodní a přirozené provonění. Esenciální oleje již od dávných časů používali panovníci i jako jednu z léčebných metod. Jistě jste zažily naše babičky, které vždy dělaly heřmánkové čaje, když nám bylo špatně. Vůně nás dokáže stimulovat. Díky vůni se můžeme cítit lépe, ale také hůře.  Příroda nás nastavila na vnímání našeho těla všemi vjemy a tato doba nás v některých ohledech velmi utlumila. Vrácením přírody do našich domovů můžeme právě prostřednictvím esenciálních olejů. Pozor však na původ?! Dnes je velký boom s essenciálními oleji a je velmi důležitý původ těchto olejů. Důležité je používat oleje z přírodních zdrojů. Pozor na levné oleje slibující překrásnou vůni. Vždyť na 1ml vůně levandule potřebujete několik kilo těchto lístků. Pokud tedy vdechujete esenciální olej vyrobený synteticky (chemicky), můžete si i ublížit. Přeci nikdo z nás nechce každý den vdechovat chemii. Cena hraje roli a původ suroviny také, čtěte složení na obale a používejte opravdovou kvalitu

4.  JÍDLO A PITÍ

Navečer jezte a pijte s rozumem. Poslední lehké jídlo by mělo být nejpozději 3 hodiny před spánkem.  Totéž platí i při konzumaci tekutin. Vyhnete se nočnímu běhání na záchod. Ledviny se nám kolem čtvrté hodiny ranní čistí a je dobré jim na to dát prostor. Tím myslím, že pokud si například před spánkem dáte alkohol, myslím tím i ,,zdravé” červené víno, zatížíte tím ledviny a vyspíte se hůře.