Víte, jak nás ovlivňuje krátkodobý a dlouhodobý stres?
Stres se v našem těle projevuje jako duševní napětí nebo nerovnováha. Stres si nevybírá, proto jej zažíváme v každém věku, období nebo v průběhu dne. Je velice úzce spojen s událostmi, které v našem životě vyvolávají změny, nutí nás vystoupit z komfortní zóny nebo se vůči nim cítíme nejistě. Nejvýznamnější stresy jsou spojeny s prací a financemi, školou, vztahy, zdravím, rodinou nebo dlouhodobými událostmi, které nás negativně ovlivňují.
Větší energie nebo zničující dopad?
Stres můžeme rozdělit na krátkodobý a dlouhodobý. Krátkodobý stres nám do těla dodá více energie, abychom například unikli nebezpečí, zvýšili intenzitu prožitku nebo dosáhli stanoveného cíle. Lidské tělo jej dokáže vstřebat a vyrovnat se s ním.
Když je však naše tělo vystaveno dlouhodobému stresu, tak podle jeho intenzity může negativně ovlivnit nejenom naši psychiku, ale také to, jak se chová naše tělo. Fyzické i duševní zdraví se tak rychle stane obrazem toho, že nás něco dlouho trápí a prožíváme v životě hodně změn.
Dlouhodobý stres lze také chápat tak, že jste vystaveni dlouhodobým negativním a úzkostným věcem bez úlevy. Celkově tak tento stav může vést až k příznakům jako jsou: bolesti hlavy, žaludeční nevolnost, zvýšený krevní tlak, bolest na hrudi a problémy se spánkem.
Nejlépe zabere změna prostředí a uvolnění
Dlouhodobý stres kotví v naší minulosti. Ta může být buď vzdálená nebo blízká, ale obě z nich ovlivňují naše přítomné prožívání. Abyste uvolnili dlouhodobou úzkost, tak můžete provádět meditativní cvičení, které vám zaberou pouze 4 minuty. Také pomůže, když svou pozornost zaměříte alespoň na chvíli jiným směrem: půjdete na procházku, zavoláte přátelům nebo si přečtete pár stran z knihy. I malá změna totiž může mít dlouhodobě pozitivní vliv na váš psychický a fyzický stav.
Víte, jaký je rozdíl mezi krátkodobým a dlouhodobým stresem? Krátkodobý stres nám dá větší energii zvládnout věci, které musíme. Ten dlouhodobý má však na naše tělo zničující dopad. Celkově tak tento stav může vést až k příznakům jako jsou: bolesti hlavy, žaludeční nevolnost, zvýšený krevní tlak, bolest na hrudi a problémy se spánkem. Jak tomu předejít se dočtete u mě na blogu!