fbpx
Takřka 90 % vitamínu D, které naše tělo získá, pochází ze slunečního záření. Extrahujeme ho pomocí naší kůže, která jej dokáže pomocí složitých procesů vytvořit a zásobit naše tělo. Zbývajících 10 % přijímáme z potravin. Vzhledem k tomu, že slunečních dnů je v Česku průměrně jen 62 do roka, je Vám asi jasné, proč máme vitamínu D dlouhodobě nedostatek.

Nevíte, jestli ho máte dostatek? Optimální hodnota je někde mezi 75-1500 nmol/l a lze ji zjistit pomocí speciálního měření. Tyto hodnoty ale splňuje jen zhruba 5 % Čechů. U dospělých poznáte nedostatek vitamínu D zvýšenou bolestí svalů a kostí, ale také větší kazivostí zubů. Projevit se může i vcelku nenápadně: zvýšenou únavou, sníženou obranyschopností organismu a někdy i větším sklonem k psychickým potížím.

Řešením by byl zimní pobyt v tropickém pásmu nebo na druhé straně polokoule. Tahle cesta je však komplikovaná a finančně náročná. Pojďme se společně podívat, odkud můžete „Dčko“ spolehlivě načerpat a jak posílit jeho zastoupení ve Vašem imunitním systému.

„Na podzim a v zimě má naše tělo výrazný nedostatek vitamínu D. Aby byly Vaše hodnoty optimální, je vhodné začít pravidelně užívat kvalitní doplňky stravy.“

Jak už víte, z potravin naše tělo přijímá pouze 10 % vitamínu D. To ale neznamená, že není důležité potraviny s jeho obsahem zařazovat do jídelníčku. Vhodné je ho doplnit pomocí ryb (losos, sleď, makrela, tuňák), hub, cereálií nebo vajec. Naopak sýry obvykle vitamin D neobsahují.

Při představě, že musíte jíst každý den rybu ve vajíčkovém těstíčku asi není úplně lákavá. „Déčko“ tak lze doplnit i pomocí kvalitních doplňků stravy. V mé nabídce proto naleznete hned několik variant:

V tabletách: Tablety jsou ideální variantou, pokud chcete mít množství přijímaného vitamínu D pod kontrolou.

V kapkách: Podávají se hlavně miminkům a dětem, ale i dospělí mohou užívat kapky. Ty se velmi často kombinují s vápníkem, a slouží tak především k podpoře správného růstu kostí.